National Pony Society Area 32

Pictures

Show photographs are available from Prime Photography; Telephone 028 4062 2560 or 07771 817287
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Results

Ring 1 Judge Mrs S Phelan

 Show Pony 1/2/3 Years Old
1. Fernvalley Classic Touch      J Bell
2. Ravara Benjamine Bunny      J&T Harper

Show Pony Stallion/Mare/Gelding 4+
1. Brookvale Lavender Lady    C McCormick
2. Chasecroft Dandini               Ballyloughan Ponies
3. Millcroft Mayflower              K Burns

 Show Pony Broodmare
1. Stanley Grange Temptress    Ballyloughan Ponies
2. Brookvale Princess Royal     C McCormick
3. Millcroft Mayflower              K Burns

Champion       Stanley Grange Temptress
Reserve          Brookvale Lavender Lady
Best Foal        Ballyloughan Ponies 

 
Show Pony First Ridden
1. Kenilwood April                               H Thompson
2. Musley Legacy                                 J Creighton
3. Brookvale Midnight Whisper            S Truesdale

Champion       Kenilwood April
Reserve          Musley Legacy

Novice Show Pony 128
1. Brookwater Lord of the Light           L Finn 
2. Brookvale Midnight Whisper            S Truesdale
3. Colbeach Royal Delight                    J Creighton

Novice Show Pony 138
1. Becca Finn McCool             A Wells

Champion       Brookwater Lord of the Light
Reserve          Brookvale Midnight Whisper

Open Show Pony 128
1. Brookwater Lord of the Light           L Finn
2. Maytown Touch of Class                  R Moore

Open Show Pony 148
1. Brookvale Posy                                L Campbell

Champion         Brookvale Posy
Reserve            Brookwater Lord of the Light

Part Bred Lead Rein
1. Little Miss Foxy Lady                       A McClurg
2. Owenstown Thomas                         K Tipple

Part Bred Novice Ridden
1. Brookwater Lord of the Light           L Finn 
2. Right Said Fred                                L O’Sullivan

Part Bred Open Ridden
1. Brookvale Posy                                L Campbell

Part Bred In Hand
1. Foxdean Teddy Edward                   D Reid
2. Stanley Grange Temptress                Ballyloughan
3. Chasecroft Dandini                           Ballyloughan

Champion       Brookvale Posy
Reserve          Little Miss Foxy Lady

Pollyanna Mixed M&M Small Breeds
1. Lylehill Golden Girl                           D Gordon
2. Rosedale Madeline                           J&T Harper
3. Springwater Topaz                           Z Bell

Pollyanna Mixed M&M Large Breeds
1. Budore Blaze                                    J Cleland
2. Caedryn Maestro                             J Cleland

Champion       Budore Blaze
Reserve          Caedryn Maestro


Ring 2 Judge Mr T Barron

Connemara Mare
1. Glenmore Kellys Owen                     F O’Reilly
2. Derratha Pearl                                  I Adams
3. Fenrose Silver Choice                       T O’Hagan

Connemara 1/2/3 Years old
1. Oatfield Paddy                                 J Finlay
2. Bobby Newbridge                            P McCarthy
3. Rockfield Maystar                            T O’Hagan

Connemara Foal
1. Loguestown Poppy                           I Adams
2. Glenmore Roseanne              F O’Reilly

Champion       Glenmore Kellys Owen
Reserve          Oatfield Paddy

Shetland 1/2/3 Years Old
1. Carajane Sentinel                              H Coxon
2. Toreagh Storm                                 M McDonald
3. Rathmore Danbury                            J Nelson

Shetland Stallion
1. Beltoy Rising Pride                           M McDonald
2. Southernwood Tempest                    H Coxon         
3. Toreagh Spirit                                   M McDonald

Shetland Gelding
1. Beltoy Regal                                     M&P Harris
2. Beltoy Rembrandt                             M&P Harris
3. Beltoy Royalist                                 M&P Harris

Shetland Mare
1. Kensons Naomi                                T&M Wheeler
2. Beltoy Steltainia                                M McDonald
3. Harviestoun Shakira                          M McDonald

Champion       Kensons Naomi
Reserve          Beltoy Rising Pride

Welsh Sec A
1. Bengad Racemosa                            Ballyloughan
2. Ravara Microchip                             D Gordon
3. Llandir Desert Mist                           K Burns

Welsh Sec B
1. Rosedale Madeline                           J&T Harper
2. Brookhall Gypsy Moth                     K Burns

Welsh Sec C&D
1. Ceadryn Maestro                             J Cleland
2. Budore Blaze                                    J Cleland

Welsh 1/2/3 Years Old
1. Brookvale Little Tiger                       C McCormick
2. Lylehill Golden Girl                           D Gordon
3. Heniarth Shooglenifty                        Ballyloughan

Champion       Ceadryn Maestro
Reserve          Bengad Racemosa

Miniature Horse Yearling
1. Hailstone Ultimate Confession           M McFarland
2. GLS Gold’s Morning Breeze            M Mackey
3. Kwaimoon Takes the Biscuit             J Savage

Miniature Horse 2 Years old
1. Bucks On Perfect 10                        M McFarland
2. Shadowplay Rhythm & Blues            M Mackey
3. Glenhollow Memphis Legend            L Graham

Miniature Horse Stallion 3 Years Old or Over
1. Bucks On Silver Smith                      M McFarland
2. Shadowplay Epsom Downs              L Graham

Miniature Horse Mare/Geldin 3 Years old or Over
1. Shadowplay Talisman                       L Graham
2. Smokey Mountain Music                  M Mackey
3. Twinkletoes                                      L McShane

Best Foal       
Kwaimoon I’m Amazing                       M Mackey

Champion       Bucks On Silver Smith
Reserve          Shadowplay Talisman

 

Ring 3 Judge Mrs S Prior-Parry

 M&M Novice Lead Rein
1. Kenilwood Festoon                          J Sherrard
2. Wilcrick Sovereign                           H Steele
3. Ravara Microchip                             L Gordon

M&M Lead Rein
1. Kenilwood Monarch                         J Creighton
2. Kenilwood Festoon                          J Sherrard
3. Highland Ladies Man                        P Kelly

M&M Novice First Ridden
1. Thistledown Cornetto                       K Wilson
2. Dryknowl Col                                   J Creighton
3. Highland Ladies Man                        G Kelly

M&M First Ridden
1. Huttons Ambo Mayflower                S McDonald
2. Reenroe Merrymint                           A Waide
3. Ulverscroft Select                             K Wilson

Champion Huttons Ambo Mayflower
Reserve Kenilwood Monarch

M&M Novice Ridden Small Breeds
1. Huttons Ambo Mayflower                S McDonald
2. Thistledown Cornetto                       K Wilson
3. Highland Jiva                                    R Maybin

M&M Novice Ridden Large Breeds
1. Abbey Storm Fionn                          F McNeice
2. Brilyn Spirit                                      L Campbell
3. Earl of Sunnyneuk                             A Reid

M&M Junior Ridden
1. Thistledown Likely Lad                     C Wilson
2. Martindale Monty                             S Ogle
3. Earl of Sunnyneuk                             A Reid

Champion       Thistledown Likely Lad
Reserve          Huttons Ambo Mayflower

M&M Open Ridden Small Breeds
1. Huttons Ambo Mayflower                S McDonald
2. Ulverscroft Select                             C Wilson

M&M Open Ridden Large Breeds
1. Brylin Spirit                                      L Campbell
2. Ballybawn Millar                               M Slater
3. Earl of Sunnyneuk                             A Reid

Champion       Huttons Ambo Mayflower    
Reserve          Brylin Spirit

Mixed M&M In Hand Yearling
1. Springwater Topaz                           Z Bell

Mixed M&M In Hand 2/3 Years Old
1. Brookvale Little Tiger                       C McCormick
2. Heniarth Shooglenifty                        Ballyloughan
3. Lylehill Golden Girl                           D Gordon

Mixed M&M In Hand 4 + Small Breeds
1. Southernwood Tempest                    H Coxon
2. Llandra Desert Mist                          K Burns
3. Bengad Racemosa                            Ballyloughan

Mixed M&M In Hand 4+ Large Breeds
1. Glenmore Kelly’s Own                     F O’Reilly
2. Budore Blaze                                    J Cleland
3. Caedryn Maestro                             J Cleland

Champion       Glenmore Kelly’s Own
Reserve          Southernwood Tempest

Pollyanna Mixed M&M Small Breeds
1. Thistledown Likely Lad                     C Wilson
2. Huttons Ambo Mayflower                S McDonlad
3. Willcrick Sovereign                           A Steele



Ring 4 Judge Mrs M Barron

Novice Show Hunter Pony 123
1. Annabella Springtime                        R Gill

Novice Show Hunter Pony 143
1. Clemestone Rumba                           H Finlay
2. Wyndallson Buzzard                         A Steele

Novice Show Hunter Pony 153
1. Doe Champ                                      F McNeice

Champion       Annabella Springtime
Reserve          Clemestone Rumba

Open Show Hunter Pony 123
1. Annabella Springtime                        R Gill

Open Show Hunter Pony 133
1. Fortview Silverstone             R Moore

Open Show Hunter Pony 143
1. Clemestone Rumba                           H Finlay
2. Brookvale Folklore                           K McClarnon
3. Right Said Fred                                L O’Sullivan

Open Show Hunter Pony 153
1. Tahoo Tradewinds                            N Stewart
2. Doe Champ                                      F McNeice

Intermediate Show Hunter 158
1. Inis Hope                                         A O’Brien

Champion       Fortview Silverstone
Reserve          Tahoo Tradewinds

Potential Lead Rein Yearling
1. Springwater Topaz                           Z Bell

Potential Lead Rein 2/3 Years
1. Lylehill Golden Girl               D Gordon
2. Heniarth Shooglenifty                        Ballyloughan
3. Ravara Mrs Tiggywinkle                   J&T Harper

Champion       Springwater Topaz
Reserve          Lylehill Golden Girl

Show Hunter Pony Lead Rein
1. Chacton Bury Cuckoo                      D Curlett
2. Mountain Gamecock                        J Creighton
3. Little Miss Foxy Lady                       E McClurg

Show Hunter Pony 122
1. Kenilwood April                               H Thompson
2. Mountain Gamecock                        J Creighton
3. Annabella Springtime                        R Gill

Champion       Chacton Bury Cuckoo
Reserve          Kenilwood April

Show Hunter Pony 4 Years or Over
1. Brookhall Gypsy Moth                     K Burns
2. Chasecroft Dandini                           Ballyloughan

Show Hunter Pony Broodmare
1. Brookvale Princess Royal                 C McCormick
2. BrookhallGypsy Moth                      K Burns

 Best Foal Ex Brookvale Princess Royal
Champion       Brookhall Gypsy Moth
Reserve          Brookvale Princess Royal

Connemara Pony Ridden Oughterard Qualifier
Gardenvale Girl                                    M Slater

Pollyanna Riding Pony In Hand
1. Brookvale Lavender Lady                C McCormick
2. Ravara Benjamin Bunny                    J&T Harper

Young Handler Under 10 Years

  1. S Truesdale
  2. J Creighton
  3. J Walker

Young Handler 10 – 16 Years

  1. A Reid
  2. S McDonald
  3. A Wells

Champion       S Truesdale
Reserve          A Reid

 
NPS/Ballyloughan Ponies Novice Supreme Championship        
Champion         Brookwater Lord of the Light
Reserve            Becca Finn McCool
1st Reserve       Annabella Springtime

NPS/Ballyloughan Ponies Best Rider Championship
Champion         Laura Campbell
Reserve            Jodie Creighton
1st Reserve       Sophie McDonald

NPS/BSPM &Co Mini Supreme Championship
Champion         Chacton Bury Cuckoo
Reserve            Kenilwood April
1st Reserve       Huttons Ambo Mayflower

NPS/Brookvale Stud In Hand Supreme Championship
Champion         Stanley Grange Temptress
Reserve            Glenmore Kelly’s Owen
1st Reserve       Brookhall Gypsy Moth

NPS/Brookvale Stud Ridden Supreme Championship
Champion         Brookvale Posy
Reserve            Brookwater Lord of the Light
1st Reserve       Huttons Ambo Mayflower

NPS/Storm Beauty Clinic Supreme of Show Championship
Supreme Champion                  Stanley Grange Temptress
Supreme Reserve                     Glenmore Kelly’s Owen
1st Reserve Supreme                 Brookvale Posy