National Pony Society Area 32

2010 Summer Show Results
 

Judge: Mrs E Morgan
Show Pony In Hand 4 years old & over
1.& CH  Brookvale Lavender Lady        C McCormick
2.      Kenilwood Windchime            L Curry
3.      Millcroft Mayfair              K Burns

Show Pony Broodmare 4years old & over
1. & RS Claire Valley Sophia           L Leavesley
2.      Millcroft Mayfair              K Burns

Show Pony 2 & 3 years old
1. & CH Brookvale Cushla               C McCormick
2.      Ballyloughan Pollyanna         Willeen Montgomery

Show Pony Yearling
1. & RS Golden Grove Sophistication    G Creighton
2.      Ballyloughan Tam’o Shanter     W Montgomery

Part Bred In Hand 4 years old & over  
1. & CH Brookvale Lavender Lady        C McCormick
2.      Claire Valley Sophia           L Leavesley

Part Bred In Hand 1, 2 & 3 years old
1. & RS Golden Grove Sophistication    G Creighton
2.      Culsara’s Tianna               L Porter
3.      Ballyloughan Pollyanna         W Montgomery

Show Hunter Pony In Hand 4 years old & over
1. & CH Millcroft Gypsy Moth           K Burns

Show Hunter Pony In Hand Yearling           
1. & RS Ballyloughan Tam’o Shanter     W Montgomery

Mixed M&M In Hand Small Breeds, 1, 2 & 3 years old
1. & CH Hushabye Smooth Criminal       A Glass
2.      Hilin Captain Corelli          A McClurg      
3.      Brookvale Little Wren          C McCormick

Mixed M&M In Hand Large Breeds, 1, 2 & 3 years old
1.      Crossowen Lochann              M & J Wray
2.      Glenmore Gwennic               F & D O’Reilly
3.      Glenmore Kelly’s Commotion     F & D O’Reilly

Mixed M&M In Hand Small Breeds, 4 years old & over  
1. & RS Beltoy Rising Pride            M McDonald
2.      Hixton Hazelnut                D Gordon

Part Bred Lead Rein
1.      Rotherwood Penny Ha’penny      A Dugan
2.      Little Miss Foxy Loxy          S McClurg

Part Bred First Ridden
1. & CH Kenilwood Little Imp           L Finn
2. & RS Little Miss Foxy Loxy          E McClurg

Part Bred Novice Ridden
1. & RS Heartlands Secret Weapon       R Moore
2.      Kenilwood Little Imp           L Finn
3.      Bardwell Noble Heir            O Spencer

Part Bred Open Ridden
1. & CH Brookvale All Talk             L Campbell

 
Judge: Mr T Chalmers
Novice Ridden Show Hunter Pony. [combined heights]
1.      Kenilwood Little Imp           L Finn
2.      Heartlands Secret Weapon       R Moore
3.      Little Miss Foxy Loxy          E McClurg

Open Ridden Show Hunter 122/133 cm
1. & CH Little Miss Foxy Loxy          E McClurg

Open Ridden Show Hunter Pony 143/153cm
1. & RS Heartlands Secret Weapon       R Moore
2.      Clemenstone Rumba              H Finlay
3.      Lislan Barbie                  E Corbett

Intermediate Show Riding Type 146 – 158cm                                
1. & CH Star Formula                   J Smyth
2. & RS Brookvale All Talk             L Campbell
3.      Lislan Barbie                  K Corbett

Show Hunter Pony Lead Rein
1. & CH Little Miss Foxy Loxy          S McClurg

Show Hunter Pony First Ridden       
1. & RS Kenilwood Little Imp           L Finn
2.      Little Miss Foxy Loxy          E McClurg

Novice Ridden Show Pony [combined heights]
1.      Bardwell Noble Heir            O Spencer

Open Ridden Show Pony 128cm
1. & RS Ravara Benjamin Bunny          J Creighton
2.      Kenilwood Windchime            H Thompson

Open Ridden Show Pony 138/148cm
1. & CH Brookvale Lavender Lady        Rachel Moore

Show Pony Lead Rein
1. & CH Brynoffa Jonquil               E McDonnell
2. & RS Rotherwood Penny Ha’penny      A Dugan

Show Pony First Ridden
1.      Brynoffa Jonquil               J Creighton

Potential Lead Rein 2/3 years old
1. & CH Ballyloughan Pollyanna         W Montgomery

Connemara Ridden, rider over 16 years
1. & RS Dunally Grey                   S Corbett

Connemara Ridden, rider under 16 years
1. & CH Pad D                          S Curry

 

Judge Ms N Stephens
Miniature Horse, yearling
1.      Kwaimoon My My Delilah         S Sloan
2.      Kwaimoon Summer Time Special   Y McAlister

Miniature Horse, 2 year old   
1. & CH Supreme Dream Dolly Diva       Y McAlister
2.      Fairydell Chantilly Lace       S Sloan
3.      Ultimate Showstopper           T Hollywood

Miniature Horse, Stallion 3 years old & over         
1. & RS Kwaimoon Johnny Be Good        A Ferguson
2.      NCF Lunar Lightening           Y McAllister

Miniature Horse, Mare 3 years old & over
1.      Smiler Spring Nightingale      A Ferguson

Miniature Horse, Gelding 3 years old & over
1.      Kwaimoon Song n Dance Man      C Sloan

Miniature Horse Young Handlers
1.      Kwaimoon Song n Dance Man      C Sloan
2.      Kwaimoon Taylor Dunn It        L Sloan           

M&M Novice Lead Rein
1. & RS Ravara Sweet Sensation         L Smith
2.      Saethydd Coco                  C  E Agnew
3.      Beltoy Remus                   L Wheeler

M&M Novice First Ridden
1. & CH Cwmllynfell Fury               E McClurg
2.      Ravara Sweet Sensation         H Thompson
3.      Llafar Barthez                 A Roscoe

M&M Lead Rein
1. & CH Cwmllynfell Fury               S McClurg
2       Beltoy Remus                   L Wheeler

M&M First Ridden
1. & RS Barns Rosanna                  H Thompson
2.      Hixton Hazelnut                L Gordon

M&M Novice Ridden Small Breeds
1.      Keizershoek Fons               C Smiley

M&M Novice Ridden Large Breeds
1. & CH Sydenham Lettuce               H Dumigan
2. & RS Dunally Grey                   S Corbett
3.      Pad D                          S Curry

M&M Open Ridden Small Breeds
1. & CH Barns Rosanna                  H Thompson
2.      Highland Jiva                  J Creighton
3.      Sianwood Goldfinch             H Dumigan

M&M Open Ridden Large Breeds
1. & RS Brilyn Spirit                  L Campbell
2.      Lunesdale Star Boy             Z Bell
3.      Budore Saint David             K Curry

Young Handler under 10years
1. & CH E McClurg
2.      A Dugan
3.      T Cumberland

Young Handler over 10 years
1. & RS S McDonald   
2.      J Walker

 
Judge: Mrs J Seymour
NPS/Baileys M&M Ridden – Olympia
Dartmoor/Exmoor/Shetland
1.      Huttons Ambo Mayflower         H Thompson
2.      Beltoy Rising Pride            S McDonald
3.      Dryknowl Victor Plum           M Dumigan

Welsh Sec. A & B
1. & CH Keizershoek Fons               C Smylie
2.      Sianwood Goldfinch             H Dumigan
3.      Brookvale Little Tiger         R Moore

Connemara & New Forest
1.      Dunally Grey                   S Corbett
2.      Braveheart of Kippure          D Boylan-White
3.      Kippure Mikado                 D Boylan-White

Highland/Fell/Dales
1. & RS Lunesdale Star Boy             Z Bell
2.      Gissings Mori Earl             C Lewis

Welsh Sec. C & D
1.      Brilyn Spirit                  L Campbell
2.      Sydenham Lettuce               H Dumigan
3.      Budore Saint David             K Curry

Connemara In Hand Stallion/Gelding 4 years & over
1. & RS Braveheart of Kippure          D Boylan-White
2.      Kippure Mikado                 D Boylan-White

Connemara In Hand Youngstock
1. & CH Glenmore Gwennic               F & D O’Reilly
2.      Crossowen Lochann              M & J Wray
3.      Glenmore Kelly’s Commotion     F & D O’Reilly

Shetland In Hand Youngstock
1.      Mill of Towie Gordon           S Cumberland
2.      Glenlough Persuasion           Glenlough Stud

Shetland Stallion 4 years old & over
1.& RS  Beltoy Rising Pride            S McDonald

Shetland Gelding 4 years old & over
1.      Beltoy Regal                   P Harris
2.      Beltoy Patriot                 G Laverty
3.      Beltoy Rembrandt               P Harris

Shetland Mare 4 years old & over
1. & CH Kensons Naomi                  T Wheeler
2.      Naomi’s Mistral                T Wheeler
3.      Abbeyfield Patience            Glenlough Stud

Shetland Foal
1.      Glenlough Perfecta             Glenlough Stud
2.      Toreagh Rising Star            M McDonald
3.      Carrickfergus Misty Surprise   G Laverty

Welsh Sec. B Mare/Gelding 4 years old & over
1.      Brookhall Gypsy Moth           Kate Burns

Welsh Sec. C or D 4 years old & over
1.      Cilmaengwyn Dafydd             F C & J P Brodie

Welsh Sec. A & B Stallion 4 years old & over
1. & RS Rhydgwillim Cockatoo           Loneash Stud
2.      Llanarw Ifan                   F C & J P Brodie
 
Welsh 2 & 3 year olds
1. & CH Hushabye Smooth Criminal       A Glass
2.      Brookvale Little Wren          C McCormick
3.      Hilin Captain Corelli          A McClurg



Novice Championship
Champion         Heartlands Secret Weapon  R Moore
Reserve          Ravara Sweet Sensation    L Smith
1st Reserve      Keizershoek Fons          C Smylie


Best Rider Championship
Champion         Eva McClurg
Reserve          Jodie Creighton
1st Reserve      Hannah Thompson


Mini Supreme Championship
Champion         Brynoffa Jonquil          E McDonnell
Reserve          Cwmllynfell Fury          E McClurg
1st Reserve      Little Miss Foxy Loxy     S McClurg

 
NPS Show Pony In Hand Silver Medal
Brookvale Lavender Lady                    C McCormick

NPS Show Hunter Pony In Hand Silver Medal
Brookhall Gypsy Moth                       K Burns

NPS M&M In Hand Silver Medal
Hushabye Smooth Criminal                   A Glass

NPS Ridden M&M Silver Medal    
Barns Rosanna                              H Thompson


Supreme Ridden Pony
Champion:       Barns Rosanna
Reserve:        Brookvale Lavender Lady
1st Reserve:    Keizershoek Fons

 
Supreme In Hand Pony
Champion:       Brookvale Lavender Lady
Reserve:        Kensons Naomi
1st Reserve:    Hushabye Smooth Criminal


NPS Area 32 Supreme Pony of Show
Supreme:        Brookvale Lavender Lady
Reserve:        Barns Rosanna
1st Reserve:    Brynoffa Jonquil